ak odzyskać środki z błędnego przelewu? - przegląd możliwości

Jak odzyskać środki z błędnego przelewu? – przegląd możliwości

Prasóweczki

Jak odzyskać gotówkę z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to właśnie jedna spośród najtańszych czynności, które można przeprowadzić za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by zrobić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie przepisać informacje do przelewu. Co zbudować w takiej formy?

Jak odzyskać gotówkę z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie środków na zły rachunek, wbrew pozorom, nic nie istnieje takie proste. Numer rachunku jest bowiem organizowany w oparciu o algorytm, jaki w szerokim stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o jakiś mniejszej lub wyższej). Istotniejsze reklamy na aktualny punkt można odkryć w niniejszym tekście.

W konkretnej większości przypadków pokaże się więc, że błędnie napisany przez nas numer rachunku po prostu nie istnieje. Często już na tym momencie można zaobserwować pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę instytucji, w której zaplanowane jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto ponownie sprawdzić wprowadzone dane.

Potrafi się jednak zdarzyć, że jakimś cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Racji tego podobno istnieć kilka:

wysłaliśmy przelew na nieistniejący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na żyjący rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy leki na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na żyjący rachunek, a do niewłaściwej głowy.
W zależności od konkretnej sytuacji czeka nas inna procedura postępowania. Zwykle istnieje jednak sposób, by odzyskać swoje środki.

Przelew na nieistniejący rachunek
To najpopularniejszy także w nauk najbezpieczniejszy przypadek. Taka rzecz wręcz nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty brak w rachunku – zbyt krótki numer czy nieprawidłowość w kolekcji kontrolnej. Nie będziemy więc mieć nadzieje potwierdzenia takiego przelewu.

Gdy a nasz bank nie jest aż tak rozwinięty technologicznie, że się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, a środki znikną z swego konta. Nie chodzi również panikować. Nawet jeżeli przelew „wyjdzie” z rachunku, to pewnie zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na przełom sposobów można choć chwila poczekać – w nauki powinno to przyjść do jakiegoś dnia codziennego (jak wszelki inny przelew), w działalności etap ten prawdopodobnie wydłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po tym sezonie kwota przelewu nie wróciła na swoje konto (natomiast istniejemy dobrzy, że faktem był nieżyjący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Od momentu do momentu zmianie ulega oferta bankowa, a w ruchu spośród aktualnym natomiast my zmieniamy nasz rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się to może, że z przyzwyczajenia lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sprawa wygląda bardzo także do sukcesie wspomnianego wysoko. Punkt w niniejszym, że nieaktywny rachunek ma „poprawny” (tj. dobry z algorytmem) numer, a wówczas nie wyświetli się nam artykuł o błędzie. Taki przelew zostanie więc wysłany.

Przede każdym powinien uspokoić osoby, które planują, że polskie środki mogą trafić do człowieka innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a zatem nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego wtedy do nas. Jeśli rachunek jest tak zamknięty (natomiast nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), przechodzimy do tworzenia z sytuacją podobną do powyższej. Najprawdopodobniej taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, a środki w toku kilku dni wrócą na swoje konto. Skoro tak się nie stanie, powinniśmy złożyć reklamację.

Przelew na niewłaściwe konto
Może te się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między innymi rachunkami w taki system, że pieniądze dotrą na konto walutowe, choć zamierzaliśmy nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd że nas drogo kosztować, ponieważ poniesiemy to koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję od takiej sprawie (a co gorsza, bank pobierze te wartości dwukrotnie, jeśli będziemy wymagali wykonać przelew zwrotny). W wyniku z konta że nam „zniknąć” całkiem wysoka kwota, której że szybko nie odzyskamy.

Czynniki są dwa – przelewy wewnątrz banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest to niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Świadczy to, iż nie będziemy w kształcie rozwiązać takiego przelewu ani z stanu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeżeli podejmiemy taką próbę kilka minut później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank najprawdopodobniej odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest produkowanie dyspozycji klienta, jeśli więc podamy taki a nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank zatwierdzi transakcję za całkowicie poprawną i zrobi ją razem z bliską wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki fakt i poprosić pracownika banku o rada w cofnięciu omyłkowego przelewu. Trzeba jednak mieć wiedzę, że bank będzie zawierał prawo nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą sytuacją jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na jaki wysłaliśmy przelew, istnieje, a w smaku jest zdolny, zły jest to automatyczny zwrot środków. Co to możemy w takim przypadku zrobić?

Często daje się, iż taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że prawa księgowane są razem z planem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a a i znieść je) nawet z stanu bankowości elektronicznej. To winien być swój pierwszy krok. Naturalnie trzeba wykonać go jak najszybciej. Skoro nie mamy nadzieje samodzielnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto umówić się z najbliższym oddziałem banku. Skoro nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew że zostać usunięty przez pracownika.

Gdy jednak za późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na zły rachunek, stanie nam związek z bankiem w projekcie uruchomienia odpowiednich procedur. Po zajściu w działanie nowelizacji ustawy o pomocach finansowych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do dania nam usługi i podjęcia konkretnych działań w polskim imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Podstawową podstawą jest: zawsze łączymy się z ludźmi w własnym banku, nie w banku odbiorcy. To swój bank ma wszelkie informacje dotyczące danego przelewu i to on w polskim imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy zwrócić jak bardzo szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer swego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po uzyskaniu tych informacji bank będzie uważał 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, iż tworzy on obowiązek zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien przyjść w momencie 30 dni roboczych od chwile otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na profesjonalny rachunek techniczny, a dopiero potem bank przeleje je na swoje konto. Razem z kolejną ustawą klient nie poniesie żadnych wkładów w przypadku zwrotu pieniędzy, a nasz bank że nas obciążyć stawką za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Szczegółowe informacje o kosztach można odkryć w tabeli opłat i prowizji banku, do którego oddajemy się o ochronę.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie odda pieniędzy w wskazanym terminie? W aktualnej form bank zostanie uwolniony z tajemnicy bankowej również będzie mógł nam ujawnić dane tej roli. To a da nam odzyskanie swojej nieruchomości na ulicy sądowej – razem z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi sposobami jest bowiem używane jako przestępstwo przeciw mieniu.

Przy tej przyczyn warto oraz posiadać na pomocy, że a my możemy przyjąć taki przelew niespodziankę. W takim przypadku daleko nie dysponować tymi sposobami – wcześnie lub później bowiem ktoś się po nie zgłosi, a my będziemy wymagali zrobić ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments